5 декември – Международен ден на почвата

5 декември – Международен ден на почвата

Световният ден на почвата се отбелязва на 5 декември, за да се повиши осведомеността по света за важността на здравата почва и да се бори за устойчиво управление на ресурсите.

В крайна сметка целта е да се насърчи населението на света да бъде ангажирано с използването на почвата в селското стопанство и във всички взаимодействия с ресурса като цяло.

Какво е ерозия на почвата?

Ерозията е премахването на повърхностни слоеве от климатични явления като вода и вятър, но също и от човешки фактори като интензивна обработка на почвата или използване на плодородни почви за проекти за градско строителство.

Някои от дейностите, които трябва да бъдат прекратени, са:

1. Прекомерна паша: Случва се, когато определен район непрекъснато се обезлесява от група животни, които не позволяват възстановяването на района, което генерира влошаване на почвата и липса на плодородие в дългосрочен план. Повечето животновъди обикновено редуват стадата от район на район, за да избегнат тази ерозия, но в момента има хора, които практикуват лошо земеделско управление или пренаселват райони, където водят добитъка си за ядене.

2. Интензивно земеделие: В този случай това е продължително използване на почвата за засаждане на култури и по този начин получаване на най-голямо количество продукция за една година. В миналото почвите са можели да почиват през есенните и зимните месеци или в периоди на голяма суша, в очакване на дъждовния сезон. Но в момента компаниите и пазарите като цяло изискват определено количество храна, което доведе до прогресивно използване на почвите, което води до износване на почвата, което ускорява ерозията.

3. Обезлесяване: Прогресивното изсичане на големи площи земя, независимо дали за производство на стоки, създаване на пътища или друг вид гражданска инфраструктура, както и разрастването на градовете, оставя големи площи земя неизползваеми, които могат да се използват за генериране на храна за всички хора, които населяват планетата.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *